"Po prostu mówią pięknie...."

Historia konkursów krasomówczych w Polsce ma już 40 lat. W listopadzie 1971 roku w Gołubiu- Dobrzyniu odbył się I Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników PTTK.
[Rozmiar: 27746 bajtów]Wzorując się na konkursach golubskich w 1985 w Legnicy odbył się I Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych.
Od 27 lat do tego pięknego miasta przyjeżdżają najlepsi uczniowie szkół podstawowych z całej Polski, aby wykorzystując piękny i bogaty język ojczysty, zaprezentować swój region. Od 13 lat w konkursie biorą udział również uczniowie gimnazjów. Aby móc wystąpić w Legnicy, uczniowie w całej Polsce muszą przejść przez gęste sito eliminacji,: szkolnych, powiatowych, wojewódzkich i udowodnić, że potrafią pięknie posługiwać się mową ojczystą.

Kiedy w bibliotece szkolnej pojawiło się ogłoszenie o szkolnych eliminacjach do konkursu, kilkunastu uczniów klas piątych i szóstych postanowiło udowodnić, że w dobie esemesów i skrótów komputerowych potrafią pięknie mówić po polsku. Uczniowie w kilkuminutowych wystąpieniach musieli wykazać się nie tylko pamięciowym opanowaniem tekstu, ale przede wszystkim swoją osobowością, sugestywnością wypowiedzi, bogactwem języka zaciekawić i zainteresować słuchaczy tematem. Dlatego główne kryteria, którymi kierowała się komisja konkursowa w składzie: pani Renata Engelbrecht, Beata Sałajczyk, Greta Baltaziuk-Gałązka przy ocenie mówców to: bogactwo języka i jego barwność, poprawność językową, dykcję, emisję głosu, indywidualny sposób prezentacji tematu i kontakt ze słuchaczem. Ostatecznie do etapu rejonowego przeszły cztery osoby z klasy VIa: Michalina Mikulska, Natalia Piórkowska, Emilia Szostak i Gabriel Krynicz. Uczniowie zaprezentowali własną interpretację legend z regionu Mińska i okolic. Ich wystąpienia zachwyciły jury i zgromadzoną publiczność. Dziewczęta zajęły odpowiednio pierwsze, trzecie i czwarte miejsce i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego. Odbył się on 24 października w Warszawie i zakończył ogromnym sukcesem dla reprezentantek naszej szkoły. Natalia i Emilka otrzymały wyróżnienia, natomiast Michalina zajęła drugie miejsce, które zapewniło jej udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy.

[Rozmiar: 57167 bajtów] [Rozmiar: 69974 bajtów] [Rozmiar: 72454 bajtów]
Pobyt w Legnicy to nie tylko występy konkursowe, ale też wiele atrakcji zapewnionych przez organizatorów, np. zwiedzanie Legnicy i Wrocławia, wyprawa na kręgle, dyskoteki. Występ naszej uczennicy był dużym sukcesem, gdyż znalazła się w gronie piętnastu najlepszych krasomówców w Polsce. Swój sukces zawdzięcza ciężkiej pracy, ale również nauczycielom: pani Renacie Engelbrecht i Beacie Sałajczyk, które pomogły jej przygotować się do konkursu.

Ostatnia aktualizacja strony: Jeszcze nie aktualizowana
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024/768 za pomocą przeglądarki IE 5+