ANDRZEJKI 2009

„Święty Andrzeju powiedz nam co się będzie w przyszłości z nami dziać”

Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w wigilię św. Andrzeja wszystkie panny wróżyły sobie, aby dowiedzieć się, co czeka je w przyszłości. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, bowiem to co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi na wspólnej zabawie.

Tego dnia w sali dzieci z oddziałów zerowych panował tajemniczy nastrój, przyciemnione światło, zapalone świece budziły ogromną ciekawość przedszkolaków. Nagle rozległo się pukanie do drzwi i do sali weszły wróżki, które przeniosły dzieci w świat wróżb, marzeń i fantazji . Z ich pomocą każde dziecko mogło sprawdzić co czeka go w bliskiej i dalekiej przyszłości. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki itp. Oczywiście niektóre z wróżb należało przyjąć z „przymrużeniem oka”. Na koniec wróżki zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy przy melodii ulubionych przebojów.

Uczniowie z klas I - III też podtrzymywali tradycje ludowe. Były oczywiście różne wróżby, zaklęcia. Największą frajdę sprawiło nam lanie wosku. Wszyscy bawiliśmy się wesoło oglądając wytopione cudeńka.

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024/768 za pomocą przeglądarki IE 5+