Henryka Sienkiewicza

W czerwcu Szkoła Podstawowa nr 6 im H. Sienkiewicza już kolejny raz obchodziła uroczyście dzień swojego Patrona. My, jej uczniowie i nauczyciele, mamy wielki szacunek i uznanie dla twórczości H. Sienkiewicza, bo prawdy i wartości życiowe, które nam przekazuje w swoich utworach są aktualne również współcześnie.
    Od chwili nadania imienia szkole, pielęgnowane są w niej tradycje sienkiewiczowskie:
  • Każdego roku klasy IV wyjeżdżają wraz z wychowawcami do Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
  • Co roku też najlepsi uczniowie klas VI wraz z opiekunem uczestniczą wraz z opiekunem w Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. Byliśmy już m. in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Kołobrzegu, Nowym Sączu. Tegoroczny XVIII zlot odbył się w Szydłowcu i oczywiście nie zabrakło na nim przedstawicieli „Szóstki”.
  • Nasza szkoła pozostaje w ścisłym kontakcie ze szkołami noszącymi podobnie jak my imię H. Sienkiewicza. Organizujemy wspólnie konkursy, spotkania służące wymianie doświadczeń i wzajemnego poznania się.

www.liceum.webd.pl

W tym roku na uroczystość Dnia Patrona zaprosiliśmy gości ze szkół podstawowych w naszym mieście i ze szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach. Program obchodów, jaki przygotowaliśmy był bardzo bogaty. Klasa VI a z nauczycielem j. Polskiego p. R. Engelbrecht i wychowawczynią p. E. Czyż i B. Sałajczyk przygotowała przedstawienie teatralne: fragment „Krzyżaków”. Uczniowie bardzo wczuli się w swoje role. Pomagały w tym stroje historyczne wypożyczone z ZS Nr 1, w których występowali aktorzy i piękna scenografia przygotowana przez p. E. Brygołę.

Po przedstawieniu rozegrano finał szkolnego konkursu o życiu i twórczości H. Sienkiewicza. Wzięli w nim udział zwycięzcy w eliminacjach klasowych – sześciu szczęśliwców z klas V i VI. Pytania przygotowane przez nauczyciela historii p. M. Zbucką i B. Sałajczyk, chociaż dość trudne, nie sprawiły im większych problemów, dlatego trudno było wyłonić zwycięzcę. Po wyczerpaniu wszystkich pytań, nawet dodatkowych, komicja w składzie: dyrektor szkoły, wice dyrektor i R. Engelbrecht przyznała I miejsce Dawidowi Filipiakowi z kl. VI a i dwa II miejsca: Justynie Mroczek, VI c i Karolinie Powałce, VI b.

Po wręczeniu nagród wszyscy mogli podziwiać piękny Zespół Tańca Historycznego z Z. Sz. Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego.

Dzięki uprzejmości Państwa Beaty i Arkadiusza Sajewskich – rodziców naszej uczennicy, mogliśmy zorganizować w tym dniu w naszej szkole wystawę elementów zbroi rycerskiej i strojów historycznych od Bractwa Rycerskiego Miecza i Łuku Ziemi Mińskiej. (Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękujemy członkom Bractwa, że zgodzili się wypożyczyć swoje eksponaty.)
    Pani Beata Sajewska jest również autorką pięknych grafik, które zdobią najnowsze wydanie „Krzyżaków” H. Sienkiewicza. Szkice tych ilustracji również zostały nam wypożyczone i mogliśmy zaprezentować je na wystawie w naszej szkole.

Za nami kolejne święto szkoły. Upłynęło w podniosłej, ale tez radosnej atmosferze. My po prostu kochamy swojego Patrona, jako pisarza i jako człowieka, znamy jego słabości, szanuje my dorobek twórczy i pracę „ku pokrzepieniu serc” Polaków.

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

Ostatnia aktualizacja strony: Jeszcze nie aktualizowana
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024/768 za pomocą przeglądarki IE 5+