KSIĄŻKI UCZĄ, BAWIĄ, WYCHOWUJĄ...- "KWADRANS Z LEKTURĄ" W SP6

11W ramach promowania czytelnictwa w SP 6 nauczyciele biblioteki kontynuują zajęcia literackie w oddziałach zerowych pod hasłem „Kwadrans z lekturą”. W tym roku najmłodsi wychowankowie systematycznie poznają twórczość Jana Brzechwy. Wiersze tego autora to wspaniałe tworzywo do kształtowania postaw młodych czytelników. Utwory poety dostarczają śmiechu i radości, przypominają dzieciom relacje obserwowane w ich własnym otoczeniu.

28 stycznia 2021 r. uczniowie klas zerowych mieli okazję wysłuchać wiersza pt. „Kwoka”. Wychowankowie zauważyli absurdalne zachowanie bohaterski utworu i śmieli się z moralizatorskiego zachowania tytułowej kwoki. Dostrzegli karykaturalnie przedstawioną w wierszu rzeczywistość i wykazali się znajomością zasad, w jaki sposób przyjmować gości w domu.

Książki rozwijają wyobraźnię, toteż wielka dbałość Brzechwy o stronę formalną utworu, jak również lekkość i trafność w doborze słów sprawiły, że zajęcia czytelnicze stały się dla uczniów nie tylko wspaniałą zabawą, lecz także sprowokowały ich do zastanowienia się nad własnym zachowaniem i czynami.

Bożena Swatko