MIEJSKI KONKURS LITERACKI NA LIMERYK – GALA NAGRÓD


1c       W październiku 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim odbył się miejski konkurs na limeryk pt. „Ta postać odegrała szczególną rolę w dziejach naszego miasta". Challange z okazji jubileuszu 600-lecia miasta, był uprzejmy objąć honorowym patronatem burmistrz miasta, Pan Marcin Jakubowski.

        Limeryk, to trudna forma wypowiedzi epickiej, zwłaszcza dla młodzieży szkół podstawowych. W konkursie wzięli udział uczniowie pełni literackiej pasji. Do rąk organizatorów wpłynęło 67 oryginalnych, przepełnionych humorem limeryków, spośród których jury wyłoniło 17 laureatów w trzech kategoriach wiekowych (klasy: I – III, IV – VI, VII – VIII). Wszystkim uczestnikom konkursu, którzy przezwyciężyli niepewność oraz stres i postanowili zrealizować własne marzenia i ambicje poprzez wzięcie udziału w konkursie przyznano dyplomy i nagrody książkowe. Ogromne zaangażowanie uczniów i ich opiekunów zamieniło się w sukces.

       30 listopada 2021 r. o godz. 12.00 w Bibliotece im. K. Rudzkiego w Mińsku Mazowieckim miała miejsce gala wręczenia nagród. Uroczystość zgromadziła zwycięzców konkursu oraz ich opiekunów artystycznych. Wśród honorowych gości była wiceburmistrz miasta Mińsk Mazowiecki, Pani Eliza Bujalska oraz kierownik wydziału kultury, promocji i sportu w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, Pani Katarzyna Łaziuk. Pan dyrektor serdecznie podziękował wszystkim twórcom limeryków, którzy biorąc udział w konkursie przyczynili się do upowszechniania wiedzy o naszym mieście i jego zacnych mieszkańcach.
Spotkanie w znakomity sposób prowadził dyrektor SP 6, Pan Krystian Matuszewski, którego wspierała Pani Bożena Swatko. Przewodniczący Kapituły Konkursowej podkreślił, że dla wielu laureatów wygrana w konkursie to dopiero początek kariery literackiej i motywacja do dalszych działań i rozwijania pasji. Pan dyrektor gorąco pogratulował i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji turnieju, a słowa Pana Krystiana Matuszewskiego były wyrazem szacunku, uznania i podziwu wobec tych, którzy podjęli trudne wyzwanie i zechcieli uczestniczyć w „limerykowej" zabawie.
       W części oficjalnej zebrani goście mieli okazję obejrzeć fragment filmu w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne...", w którym laureatka Nagrody Nobla, Wisława Szymborska, dzieliła się z widzami tajnikami pracy literackiej, w tym metodami tworzenia limeryków. Słuchacze z zainteresowaniem wysłuchali także krótkiej prelekcji nt. kształtowania się tegoż gatunku począwszy od XVII wieku, gdy pierwsze natchnienie dała limerykowi muza koszar, aż po współczesność. Dziś gatunek ten służy za elitarną rozrywkę salonów literackich.
       Po gali rozdania nagród goście z entuzjazmem wysłuchali limeryków w wykonaniu nagrodzonych młodych artystów. Był to czas świetnej zabawy, któremu towarzyszył szczery uśmiech i rzęsiste brawa. W anegdotach uczniów przewinęła się plejada zacnych i znanych mińszczan z odległej przeszłości oraz nie wszystkim znanych mieszkańców miasta, którzy również odgrywają ważną rolę w życiu codziennym Mińska Mazowieckiego. Ponieważ panegiryzm limerykowi nie przystoi, uczestnicy konkursu wykreowali oryginalnych bohaterów, czasami pechowców czy indywidualistów wplątanych w dziwny bieg zdarzeń. Pan dyrektor złożył na ręce pani Elizy Bujalskiej serdeczne podziękowania fundatorowi nagród, Panu Marcinowi Jakubowskiemu. Szczególne słowa uznania skierował również do Pani Katarzyny Łaziuk za wsparcie oraz bezinteresowne promowanie konkursu, co przyczyniło się do jego realizacji.
       Myślę, że echa konkursu jeszcze długo będą pobrzmiewać w mieście, tym bardziej, że Pani Eliza i Pani Kasia obiecały wsparcie ze strony Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim w wydaniu okolicznościowego tomiku limeryków z okazji 600-lecia miasta, w którym znajdą się utwory „konkursowe" i nie tylko. Wyrażam głęboką nadzieję, że realia przedstawione w limerykach z pewnością umocnią lokalną świadomość oraz płynącą z niej dumę i w skromny sposób wpiszą się w obchody jubileuszu 600-lecia miasta, gdyż każda miejscowość obok herbu powinna dysponować stosownym limerykiem.


Bożena Swatko

 

1a 1b 1d 2 3 4 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 119 120 121 122 123