ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

11Dnia 1 kwietnia przygotowane zostały różne aktywności i materiały, aby uczniowie SP6 mogli poszerzyć wiedzę na temat autyzmu oraz zastanowić się nad własnymi umiejętnościami w obszarze emocjonalno - społecznym.

U każdego z nas ważne jest, aby rozwijać umiejętności komunikacyjne, rozumienie i wyrażanie emocji, empatię oraz właściwe zachowanie w sytuacjach społecznych. Empatia pełni ogromną rolę w rozwoju dziecka. Rozwijając ją, wyposażamy młodych ludzi w zasoby, które pomogą radzić im sobie w trudnych sytuacjach i reagować na emocje innych.

Dzień w którym, jeszcze bardziej niż zazwyczaj, mamy okazję solidaryzować się z osobami z autyzmem upłynął w naszej szkole pod kątem pracy nad sobą każdego z nas. Uczniowie klasy 8ai wraz z pedagogami specjalnymi ozdobili korytarze kolorowymi kartkami z ciekawymi informacjami, definicjami różnych emocji, wskazówkami jak odkrywać własne uczucia, prowadzić rozmowę, radzić sobie z napięciem i z negatywnymi myślami, bawić się, rozładowywać złość, odnosić sukcesy i kontrolować swoje zachowanie.

Były również akcje organizowane w klasie Iai oraz 0a i 0b. Uczniowie przyszli ubrani na niebiesko i wykonywali prace plastyczne, aby okazać solidarność z osobami z autyzmem oraz spojrzeć na świat z ich perspektywy.

Pamiętajmy, że wszyscy bardzo różnimy się między sobą, każdy ma swoje mocne i słabe strony, każdy tę samą sytuację odbiera trochę inaczej. Spektrum autyzmu też jest różnorodne, ma wiele kolorów, dobrych stron i te, nad których rozwojem osoby z autyzmem pracują każdego dnia. A ważne jest, żebyśmy wszyscy dawali z siebie 100%, okazywali zrozumienie oraz wzajemną akceptację.

Kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu. Postarajmy się zadbać o siebie i inne osoby wokół nas.

Weronika Araszkiewicz

Małgorzata Gałązka