TYDZIEŃ NAUKI - DZIEŃ BIOLOGII

14Drugiego dnia zgłębialiśmy tajniki wiedzy z biologii. Biologia to nauka o świecie ożywionym. Bada organizmy żywe, ich budowę, zachowania i pochodzenie oraz procesy zachodzące w tym świecie. To niesamowita nauka, która niejednokrotnie zachwyca nas swoim wyglądem jak i różnymi procesami w niej zachodzącymi. W przebieg akcji zaangażowało się wielu uczniów z naszej szkoły.

Dzieci z klas młodszych przygotowały piękne plakaty przedstawiające przyrodę wokół nas. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli Zofia Porębska z klasy IIIb i Jan Augustyniak z klasy Ic.

LOGO BIOLOGIA

W klasach 4-6 zadaniem było wykonanie lapbooka. Najciekawsze prace przedstawili: Jakub Romaszuk z klasy VIc, Natalia Jakubicka z klasy VIa, Franciszek Pełka z klasy IVc i Polina Vandiak z klasy IVc. Wielkie gratulacje dla zwycięzców, a podziękowania dla wszystkich.

Pierwsza odwiedzona wystawa przedstawiała drzewa z naszej okolicy. Uczniowie rozpoznawali pospolite gatunki drzew na podstawie budowy liści, owoców czy kory pnia. Zaprezentowana przez Panią Dorotę Perl prezentacja multimedialna usystematyzowała wiedzę uczniów , którzy bez problemów poradzili sobie z quizem „ Jakie to drzewo ?”. Kojący śpiew leśnych ptaków przeniósł nas w wyobraźni do letniego lasu.

Kolejny przystanek to doświadczalne wykrywanie składników pokarmowych w produktach spożywczych. Uczennice z klasy 8b przedstawiły rolę składników odżywczych i wspólnie z uczniami badały spożywane przez nas pokarmy.

LOGO   Dużym zainteresowaniem cieszył się świat widziany przez okular mikroskopu. Tutaj, swoją wiedzę z zakresu mikroskopowania, zaprezentowali uczniowie z klasy 7b. Obserwacje preparatów mikroskopowych dostarczyły uczniom ciekawych naukowych przeżyć. Poznanie budowy samego mikroskopu także spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Ostatnim miejscem ekscytujących przeżyć było spotkanie ze „ Stefanem”- szkolnym kostkiem. Demonstracja budowy anatomicznej układu kostnego oraz składu chemicznego kości uzmysłowiła uczniom jak ważne dla organizmu jest dbanie o nasze kości. Mieli oni także możliwość wirtualnego spotkania ze szkieletami różnych zwierząt, zarówno tych żyjących obecnie jaki i wymarłych, np. dinozaurów . Wykorzystaliśmy tutaj technologię VR.

Tego dnia najczęściej pojawiającym się słowem na ustach naszych uczniów było „ wow” , a na twarzach radość, zaciekawienie i chęć odkrywania nieznanego.

17 36 30 5 22 6 8 33 18 15 12 11 19 20 23 24 21 29 34 32 27 31 7 9 10 13 16 25 26 28 35 37