Narodowe Święto Niepodległości

              DSC 0004       

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – te słowa wypowiedziane przez kanclerza Jana Sariusza Zamoyskiego, wielkiego hetmana koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów  wypowiedziane ponad  czterysta lat temu, to znakomita sentencja, która do dziś nie straciła nic na swej aktualności.

Święto obchodzone 11 listopada przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości” obchodzone jest w naszym kraju bardzo uroczyście. Podniosła atmosfera towarzysząca obchodom tej rocznicy wyczuwana jest na wszystkich szczeblach: państwowych, miejskich i lokalnych.

 W uroczyste obchody Święta Niepodległości wpisała się również, jak co roku, nasza szkoła. Uczniowie klas czwartych pod opieką nauczycieli Elwiry Czyż, Lucyny Blacharskiej, Renaty Engelbrecht i Mirosławy Mariańczyk przygotowali uroczystą akademię.

DSC 0006  DSC 0009  DSC 0018

Odświętnie udekorowana kwiatami biało-czerwonymi scena wprowadzała uczestników akademii w uroczysty nastrój. W tym dniu wszyscy wychowankowie SP6 ubrani byli w galowe stroje, nie mogło zabraknąć samodzielnie wykonanych biało-czerwonych kotylionów u boku jak również biało-czerwonych chorągiewek. Makieta, z wyeksponowanymi treściami i ilustracjami  z czasów I wojny światowej oraz portretami bohaterów tamtych dni, wprowadzała w uroczysty nastrój. Każdy uczeń, zanim zajął miejsce na sali, mógł zapoznać się z danymi zaprezentowanymi na gazetce.

DSC 0020  DSC 0021  DSC 0023

Chór szkolny „pod batutą” pani Małgorzaty Domeradzkiej, jak zwykle perfekcyjnie, wykonał zaplanowany repertuar. Piosenki o charakterze patriotycznym w wykonaniu młodych artystów rozgrzewały serca słuchaczy tak, że wiele osób wtórowało chórowi, wymachując w takt melodii biało-czerwonymi chorągiewkami. Nie mogło zabraknąć takich utworów jak: „Pieśń Legionów Polskich”­, „Żeby Polska była Polską”, „Tutaj jest moja ojczyzna” czy „Rota”, którą wszyscy uczestnicy akademii wykonali wspólnie z chórem w pozycji stojącej.

Uczniowie klas czwartych przedstawili lekcję historii „na żywo”.  Wzruszające wiersze o charakterze patriotycznym, jak również zaprezentowane źródłowe teksty historyczne, przypomniały wszystkim zebranym jak trudną drogę do niepodległości przeszli nasi przodkowie, uświadamiając czym jest wolność dziś, jak trzeba o nią walczyć i jak ją szanować.

DSC 0031Podziękowania długimi oklaskami były najlepszą recenzją wobec organizatorów akademii. Po skończonym występie uczniów, pani dyrektor SP6 Anna Zalewska zwróciła się do osób przygotowujących uroczystość, również dziękując im ciepłymi słowami, a na zakończenie odczytała przesłanie Bronisława Komorowskiego – prezydenta Rzeczypospolitej - skierowane do dyrektorów szkół, uczniów i wychowawców z okazji Święta Niepodległości.

Podniosła atmosfera akademii, jej uroczysty charakter i  prezentowane treści z pewnością zakiełkują kiedyś w sercach młodych Polaków prawdziwą miłością do ojczyzny.

 

DSC 0007 DSC 0011 DSC 0015 DSC 0017 DSC 0018 DSC 0019 DSC 0025 DSC 0026