SZKOLNY KONKURS SUDOKU

LOGO Wszystkich ucznniów naszej szkoły

lubiących zagadki logiczne, główkowanie i kombinowanie

zapraszamy do udziału

w Szkolnym Konkursie Sudoku.

Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli matematyki (klasy IV - VIII) lub do wychowawcy klasy ( klasy I - III i "0")

UWAGA: ze względu na trwające w szkole przeglądy stomatologiczne nastąpiła zmiana terminu konkursu sudoku, odbędzie się on w

piątek 25 pażdziernika.

 

 

SUDOKU - DOSKONAŁA GIMNASTYKA DLA UMYSŁU

Po raz pierwszy łamigłówka  ta została wydana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pod nazwą „Miejsce liczby” w amerykańskim magazynie z zagadkami matematycznymi. Na początku lat osiemdziesiątych pojawiła się w japońskim czasopiśmie "Nikoli" pod nazwą SUDOKU i odtąd funkcjonuje pod taką nazwą.

Sudoku zdobyło ogromną popularność w Wielkiej Brytanii, gdy po raz pierwszy pojawiła się w gazecie "The Times "w listopadzie 2004 roku. W Polsce pierwszy raz została opublikowana w tygodniku "Polityka" w roku 2005, jednak gra ta ukazywała się już wcześniej w polskiej prasie m.in. w „Wiedzy i Życiu” pod nazwą „Dziewięć na dziewięć”.

Diagram sudoku składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy. Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki.

Rozwiązanie polega na umieszczeniu w każdym wierszu, każdej kolumnie i każdym z dziewięciu mniejszych kwadratów wszystkich cyfr od 1 do 9.

Zgadywanie nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie sudoku, a czasem wręcz poprowadzi na manowce. Podstawowym sposobem rozwiązania jest logiczne myślenie!

Sudoku rozwija umysł i logiczne myślenie, czyli coś, co ma każdy z nas. Istnieją badania dowodzące, że granie w Sudoku poprawia pamięć, jasność myślenia, a nawet może uchronić przed takimi chorobami mózgu, jak choroba Alzheimera! Niektórzy naukowcy i badacze zalecają regularne granie w Sudoku w ramach codziennych zajęć!

REGULAMIN KONKURSU