DLACZEGO TEATR JEST WAŻNY?

Dlaczego teatr jest ważny, nawet w czasie epidemii?

Obcowanie dzieci z takimi dziedzinami sztuki jak TEATR, MUZYKA, ŚPIEW umożliwia bogatsze poznawanie świata, jednocześnie sprzyja poznawaniu siebie i uwrażliwia na najbliższe otoczenie. Teatr powinien być integralną częścią wychowania dzieci i młodzieży. Pozwala on wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki, a także pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną każdego dziecka.

„Teatr jest dyscypliną sztuki przygotowującą widza do pracy intelektualnej,a z drugiej strony pobudza pewne cechy, takie jak ciekawość, zdolność do analizy, poczucie względności. Zachęca do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia, głębszego zrozumienia. Jednocześnie teatr ukazuje los człowieka, co jest ważnym elementem humanizującym i bardzo ważnym elementem edukacji” A. Hausbrat

Teatr zaspokaja potrzeby psychiczne dzieci i może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu osobowości. Przede wszystkim jest przeżyciem zbiorowym. Dziecko występuje tu jako uczestnik spektaklu. Odbiera go w towarzystwie innych, jest członkiem pewnej wspólny, identyfikuje się z nią, a przeżycia w grupie są szczególnie mocne. Działa na niego swoista magia teatru; czuje, że wokół niego dzieje się coś wyjątkowego, niepowtarzalnego.

Korzystanie z dobra, jakie daje nam teatr jest możliwe nawet w czasach epidemii. Oglądając spektakl pt: "Piękna i Bestia" (w formie on-line), nasi Zerówkowicze mieli możliwość obserwowania realistycznych postaci, przeżywania razem z nimi historii tańcząc, śpiewając, bawiąc się!