XXII ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

Untitled-1W dniach 23-25 maja tego roku odbył się XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Tym razem ta duża uroczystość miała miejsce w ósmym co do wielkości mieście w Polsce – w Bydgoszczy. Do Szkoły Podstawowej nr 37, która była organizatorem tegorocznego Zlotu przybyły 43  delegacje z całego kraju. Z naszej szkoły były to dwie uczennice klas szóstych: Łucja Czyż oraz Patrycja Jaworska wraz z opiekunem panią Emilią Padzik.

Jak co roku najważniejszą częścią całego Zlotu był uroczysty przemarsz zebranych gości przez miasto oraz Msza Święta. Około godz. 15.00. pierwszego dnia naszego wyjazdu uczestnicy Zlotu wyruszyli pięknym pochodem przez centrum miasta w kierunku kościoła. Jednym z najważniejszych gości był pan Juliusz Sienkiewicz – wnuk Henryka Sienkiewicza oraz pani Anna Dziewanowska – prawnuczka pisarza. W trakcie marszu poruszali się oni piękną zabytkową bryczką. Półgodzinny pochód umilała nam orkiestra miejska, panowie na koniach w pięknych ułańskich strojach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 w barwnych strojach bohaterów sienkiewiczowskich. Po uroczystej Mszy Świętej zostaliśmy uwiecznieni na pamiątkowej fotografii.

Teraz nadszedł czas na powitanie wszystkich zebranych gości w pięknej auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Mogliśmy tu posłuchać wspomnień potomków Henryka Sienkiewicza, odebrać konkursowe nagrody oraz wysłuchać zabawnej części artystycznej.

Pierwszy dzień naszego Zlotu zakończył się uroczystą kolacją w przepięknym XVIII-wiecznym pałacu w Ostromecku.

Kolejnego dnia czekało na nas mnóstwo wrażeń – był to czas zwiedzania miasta i jego okolic. Odwiedziliśmy malowniczą i bardzo zadbaną starówkę miejską oraz mieliśmy okazję płynąć tramwajem wodnym po słynnym Kanale Bydgoskim. Po południu czekał nas obiad w ruinach zamku w Wenecji oraz zwiedzanie Muzeum Kolejki Wąskotorowej i przejażdżka kolejką do Żnina.

Wieczorem czekały na nas kolejne atrakcje – kolacja w gmachu bydgoskiej opery oraz koncert zespołu rockowego ROAN. Podczas kolacji mieliśmy okazję osobiście porozmawiać z panem Juliuszem Sienkiewiczem i poprosić go o autograf.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji:

Slajd1 Slajd2 Slajd3 Slajd4 Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8 Slajd9 Slajd10 Slajd11 Slajd12 Slajd13 Slajd14 Slajd15 Slajd16 Slajd17 Slajd18

Zjazdom sienkiewiczowskim towarzyszą zawsze konkursy plastyczne. W tym roku plastyczne zmagania przebiegały pod hasłem "Ulubieni bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza". I miejsce w tym konkursie zajął nasz uczeń - Mikołaj Wąsowski z kl. VIa za pracę "Być jak Wołodyjowski" wykonaną pod kierunkiem p. Małgorzaty Tomkiewicz. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "MAŁE ZASTĘPY H. SIENKIEWICZA" wręczono uczniowi z kl. Ia - Józiowi Zięba za pracę "Staś i Nel w Afryce".