XVII OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH


XVII OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH
SZCZAWNICA, NOWY SĄCZ - 2009r.

 

   

 

      Zlot Szkół Sienkiewiczowskich to cykliczna impreza o zasięgu ogólnopolskim, odbywająca się corocznie w jednej z ponad czterystu polskich szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza. Pomysłodawcą tej formy spotkań był przed laty Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej , pan Antoni Cybulski. 

  

Każdy zlot jest wielką uroczystością, która gromadzi przedstawicieli wielu szkół noszących imię wielkiego Polaka i pisarza- Henryka Sienkiewicza. Celem tych spotkań jest m. in. wymiana doświadczeń, nawiązanie bliższych kontaktów i współpracy między szkołami, poznanie miejsc związanych z życiem i twórczością patrona oraz prezentacja i popularyzacja regionu i miasta, które gości zlotowiczów. 

  

Gospodarzami XVII Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich były w tym roku: Szkoła Podstawowa w Szczawnicy i Gimnazjum w Nowym Sączu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 72 szkół z całego kraju. 

  

Naszą szkołę reprezentowały: Marta Cacko z klasy VI a, Ola Jałocha z kl. VI b i Pani Beata Sałajczyk. Te trzy dni to pełne wrażeń spotkania z młodzieżą z innych szkół, wycieczki, poznawanie historii i walorów turystycznych serca Pienin, czyli Szczawnicy, Nowego Sącza, Krościenka i okolic.

Wszyscy uczestnicy Zlotu wzięli udział w uroczystej gali z udziałem Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Nowego Sącza, burmistrza Miasta i gminy Szczawnica i innych znamienitych gości. 

   

Podano na niej wyniki i wręczono nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów tematycznie związanych z patronem - Henrykiem Sienkiewiczem. Prace dwojga uczniów naszej szkoły zostały nagrodzone w konkursach plastycznych. Adrianna Filipiak z kl. VI A otrzymała nagrodę i II miejsce w konkursie za pracę pt. "Kalendarz z postaciami lub światem przyrody opisanym w twórczości H. Sienkiewicza". Łukasz Zalewski z kl. V C otrzymał wyróżnienie za formę przestrzenną "Sylwetka XV-wiecznego rycerza". Obie prace powstały pod kierunkiem Pani Małgorzaty Tomkiewicz- nauczycielki plastyki.

  
Bogatsi o nowe przyjaźnie, oczarowani pięknem przyrody obiecaliśmy, że jeszcze wrócimy w Pieniny. Na pewno też spotkamy się z "Sienkiewiczakami" za rok na kolejnym zlocie, tym razem w Szydłowcu.