XXIII OGÓLNOPOLSKI ZJAZD SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W PRZASNYSZU

przasnyszNadszedł 22 maj 2015, a wraz z nim długo wyczekiwany XXIII Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Tym razem uczniowie naszej szkoły: Anna Ostrowska oraz Kamila Księżopolska pod opieką pani Emilii Padzik gościły w Publicznym Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Przasnyszu.

Organizatorzy tegorocznego zlotu mistrzowsko zadbali o przygotowanie wydarzenia. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej gali w siedzibie szkoły, podczas której uczestnicy mieli możliwość spotkania z fantastycznymi gośćmi: potomkami pisarza – panem Juliuszem Sienkiewiczem oraz panią Anną Dziewanowską, założycielem Muzeum w Woli Okrzejskiej – panem Antonim Cybulskim, jego żoną oraz synem, a także z odtwórcami ról Stasia i Nel – panem Tomaszem Mędrzakiem oraz panią Moniką Roscą. Wspomnienia i anegdoty przytaczane przez zaproszonych gości wprowadziły wspaniałą atmosferę i pozwoliły spojrzeć na postać Henryka Sienkiewicza oczami jego rodziny.

Kolejny dzień wypełniony był atrakcjami: wizytą w Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze, gdzie zwiedzano zespół pałacowo-parkowy, uczestniczono w rozmowie z prof. Jerzym Bralczykiem oraz wysłuchano pięknego koncertu fortepianowego w wykonaniu pani Moniki Rosci – pianistki i odtwórczyni roli Nel – oraz cenionego na całym świecie wiolonczelisty pana Pawła Roka. Po powrocie do siedziby szkoły i uformowaniu pochodu uczestnicy, przebrani za bohaterów sienkiewiczowskich, ruszyli w kierunku miejskiego rynku, gdzie odbywał się III Jarmark Staropolski. Czekały tam liczne atrakcje w postaci konkursów, rekonstrukcji historycznych, kramów rzemieślniczych i straganów wypełnionych pamiątkami w folkowym stylu. To jednak nie koniec niespodzianek zaplanowanych przez gospodarzy: zabawa w parku linowym, zwiedzanie lotniska, noc Muzeów w Muzeum Historycznym oraz koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 Oślętach” wciąż czekały. Tak bogaty program sprawił, że tej nocy zlotowicze zasypiali zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń minionego dnia.

DSCF2836 DSCF2838 DSCF2844 DSCF2861 DSCF2869 DSCF2872 DSCF2891 DSCF2898 DSCF2900 DSCF2915