MALI RATOWNICY

9„Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety

potrafił udzielać pierwszej pomocy,

ocaliłoby to milion ludzi rocznie”    

 

            26 maja dzielni zerówkowicze uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez szkolny klub „Ratowniczek”. Dzieci uważnie i z wielkim zainteresowaniem słuchały wskazówek jak udzielać pierwszej pomocy.

            W pierwszej zabawie uczniowie zostali pozytywnie wprowadzeni w temat spotkania. Ciszej, głośniej, z wymachami i przysiadami oraz okrzykami radości wyrazili chęć udzielania pomocy.
W formie zagadek dzieci rozpoznały zagrożenia, których należy unikać. Podkreślona została konieczność zadbania o własne bezpieczeństwo w każdej sytuacji, kiedy chcemy komuś pomóc. Omówione zostały numery alarmowe oraz sposób wzywania pomocy. Dzieci zainspirowały się historią małego Rafałka- 6 latka z Rybnika. Chłopiec uratował życie mamy, wykonując telefon na numer 112. Uczniowie wysłuchali jak wygląda rozmowa z dyspozytorem, a ochotnicy chętnie przećwiczyli wezwanie pomocy. Pomocne były tło i plansze przygotowane przez świetlicę szkolną.

            Następnie odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy. Zaprezentowana została resuscytacja krążeniowo- oddechowa, ochotnicy uciskali klatkę piersiową szkolnego fantoma. Uczniowie analizowali działania nauczyciela, w jakiej kolejności i skutecznie wykonywać niezbędne czynności.

1. Na początku należy upewnić się o własnym bezpieczeństwie, rozejrzeć się czy nic nam nie grozi.

2. Następnie można podejść do osoby poszkodowanej i zapytać „Co się stało? Czy pani mnie słyszy?”.

3. Jeśli osoba nie odpowiada, należy sprawdzić czy się porusza - delikatnie potrząsnąć za ramię.

4. Jeśli dalej nic nie odpowiada- trzeba udrożnić drogi oddechowe, sprawdzić oddech.

5. Ostatnim i najważniejszym krokirem jest wezwanie pomocy- jeśli w pobliżu jest osoba dorosła, należy ją powiadomić lub zadzwonić na numer 999 lub 112.

           

            Pomimo trudnego tematu, zajęcia odbyły się w radosnej i entuzjastycznej atmosferze. Zerówkowicze okazali się świetnymi ratownikami! Dzielnymi małymi ludźmi, którzy
są zainteresowani tematem udzielania pierwszej pomocy i w razie potrzeby mogą uratować czyjeś życie!

           

Opiekunowie klubu „Ratowniczek”

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16